חפלה הפקות
Get Adobe Flash player
חינה > חינות

חינות

החינה הפכה בשנים האחרונות לטקס בלתי נפרד מכל חתונה, וללא קשר למוצא העדתי. אמנם, מוצאו של טקס החינה מגיע בעיקר מעדות המזרח, יחד עם זאת, עדות רבות בישראל אשר ביקרו בטקסי חינות של חבריהם ומכריהם והתאהבו בפולקלור ובאווירה המשמחת המזוהה עם האירוע, מקיימים את טקס החינה לפני חתונתם – בלי כל קשר למסורת או למוצא עדתי. לפניכם סקירה כללית של סוגי טקסי חינות הקיימות, בכדי לאפשר לכם לבחור את טקס החינה המתאים ביותר לקראת יום נישואיכם.

חינות מרוקאיות

ללא ספק, העדה המזוהה ביותר עם טקסי חינות, היא העדה המרוקאית. חינות מרוקאיות מתאפיינות בעיצוב עשיר בצבעים של האולם עצמו ושל בגדי החתן, הכלה והאורחים עצמם, מוזיקה אוטנטית מרוקאית המשלב נגינה בעוד, תופים מסורתיים, כינורות וכלי מיתר שונים, וכמובן – מאכלים מרוקאיים מסורתיים עשירי בצבעים ובטעם נפלא. טקסי חינות מרוקאיות מתבצעות על ידי צביעה של כף ידם של החתן, הכלה והאורחים עצמם, כאשר המטרה המשותפת למעשה לכל סוגי החינות ולכל העדות, היא להעניק לחתן ולכלה ברכה להגנה מפני עין רעה, וסגולה לפריון, הצלחה כלכלית וחיי נישואין מוצלחים.

חינות תימניות

בעדה התימנית, ובחל מהמקרים עד לעצם היום הזזה, מקובל היה לחגוג במשך שנים עשר ימים את התקופה של פני החתונה, במעין טקס חינה ארוך ומתמשך אליו הוזמנו חבריהם של החתן והכלה ובני המשפחה הקרובים. בבסיסן, מזכירות חינות תימניות את הטקסים המרוקאיים, אם כי העיצוב והפולקלור שונה לחלוטין. התימנים, משקיעים רבות בעיצוב התלבושות השונות אשר למעשה, עוברות בירושה מדור לדור במשך עשרות או מאות שנים. תלבושות חינות תימניות מעוצבות על פי האזור בתימן ממנו הגיעו החוגגים, כאשר לכל אזור יש את התלבושת הייחודית לו.

חינות טריפוליטאיות

גם טקסי חינות טריפוליטאיות של יוצאי יהדות לוב, דומה בעיקריה לחינה המרוקאית ולחינה התימנית, כאשר את עיקר ההבדל נבחין במהלך טקס הצביעה עצמו. במהלך טקסי חינות של יוצאי טריפולי, תושכב הכלה על גבה כשידיה ורגליה פרושות, כאשר על ידיה ורגליה יצבעו המבוגרות שבבנות משפחתה וחברותיה באמצעות חוטי מצר מיוחדים עיטורי חינה מקסימים בקווים עדינים.